Wrestling at the 2014 Asian Games – Men's Greco-Roman 59 kg
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Men's Greco-Roman 59 kg at the 2014 Asian Games |
|||||||||||||
Venue | Dowon Gymnasium | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Date | September 30, 2014 | ||||||||||||
Competitors | 15 from 15 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
|
|||||||||||||
← 2010 | 2018 → |
Wrestling at the 2014 Asian Games |
|||
---|---|---|---|
Freestyle | Greco-Roman | ||
57 kg | 59 kg | ||
61 kg | 66 kg | ||
65 kg | 71 kg | ||
70 kg | 75 kg | ||
74 kg | 80 kg | ||
86 kg | 85 kg | ||
97 kg | 98 kg | ||
125 kg | 130 kg | ||
Women | |||
48 kg | 63 kg | ||
55 kg | 75 kg |
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
The men's Greco-Roman 59 kilograms wrestling competition at the 2014 Asian Games in Incheon was held on 30 September 2014 at the Dowon Gymnasium.
Contents
Schedule
All times are Korea Standard Time (UTC+09:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Tuesday, 30 September 2014 | 13:00 | 1/8 finals |
13:00 | Quarterfinals | |
13:00 | Semifinals | |
13:00 | Repechage | |
19:00 | Finals |
Results
- Legend
- C — Won by disqualification, 3 cautions due to error against the rules
- F — Won by fall
Main bracket
1/8 finals | Quarterfinals | Semifinals | Gold medal | |||||||||||||||
Azizbeki Sharifzoda (TJK) | 4 | |||||||||||||||||
Kohei Hasegawa (JPN) | 11 | Kohei Hasegawa (JPN) | 4F | |||||||||||||||
Tian Qiye (CHN) | 0 | Kohei Hasegawa (JPN) | 8F | |||||||||||||||
Basheer Al-Yamani (YEM) | 0 | Kim Young-jun (KOR) | 4 | |||||||||||||||
Kanybek Zholchubekov (KGZ) | 10 | Kanybek Zholchubekov (KGZ) | 0 | |||||||||||||||
Kim Young-jun (KOR) | 12 | Kim Young-jun (KOR) | 1 | |||||||||||||||
Puntsagiin Erdenebileg (MGL) | 4 | Kohei Hasegawa (JPN) | 8 | |||||||||||||||
Almat Kebispayev (KAZ) | 1 | Yun Won-chol (PRK) | 4 | |||||||||||||||
Ravinder Singh (IND) | 0 | Almat Kebispayev (KAZ) | 8 | |||||||||||||||
Mohammed Abbas (IRQ) | 9 | Mohammed Abbas (IRQ) | 0 | |||||||||||||||
Ibrahim Arrar (JOR) | 0 | Almat Kebispayev (KAZ) | 0 | |||||||||||||||
Ahmadjon Mahmudov (UZB) | 8F | Yun Won-chol (PRK) | 8 | |||||||||||||||
Margarito Angana (PHI) | 6 | Ahmadjon Mahmudov (UZB) | 0 | |||||||||||||||
Yun Won-chol (PRK) | 8F | Yun Won-chol (PRK) | 7 | |||||||||||||||
Wana Tun (MYA) | 0 |
Repechage
Repechage | Bronze medals | |||||
Tian Qiye (CHN) | 3C | Tian Qiye (CHN) | 4 | |||
Azizbeki Sharifzoda (TJK) | 0 | Kim Young-jun (KOR) | 0 | |||
Wana Tun (MYA) | 0 | Ahmadjon Mahmudov (UZB) | 9 | |||
Ahmadjon Mahmudov (UZB) | 8 | Almat Kebispayev (KAZ) | 8F | |||
Final standing
Rank | Athlete |
---|---|
Kohei Hasegawa (JPN) | |
Yun Won-chol (PRK) | |
Tian Qiye (CHN) | |
Almat Kebispayev (KAZ) | |
5 | Kim Young-jun (KOR) |
5 | Ahmadjon Mahmudov (UZB) |
7 | Kanybek Zholchubekov (KGZ) |
8 | Mohammed Abbas (IRQ) |
9 | Puntsagiin Erdenebileg (MGL) |
10 | Margarito Angana (PHI) |
11 | Azizbeki Sharifzoda (TJK) |
12 | Ravinder Singh (IND) |
13 | Ibrahim Arrar (JOR) |
14 | Basheer Al-Yamani (YEM) |
15 | Wana Tun (MYA) |