A
|
Aberdeen Burghs (seat 1/1) |
James Farquhar |
|
Aberdeenshire (seat 1/1) |
James Ferguson |
Tory |
Abingdon (seat 1/1) |
Thomas Metcalfe |
Tory |
Aldborough (seat 1/2) |
John Sullivan |
|
Aldborough (seat 2/2) |
Charles Duncombe |
|
Aldeburgh (seat 1/2) |
Sir John Aubrey, Bt. |
Whig |
Aldeburgh (seat 2/2) |
John McMahon |
Tory |
Amersham (seat 1/2) |
Thomas Drake Tyrwhitt-Drake |
Tory |
Amersham (seat 2/2) |
Charles Drake Garrard – resigned
Replaced by Thomas Tyrwhitt-Drake 1805 |
Tory
Tory |
Andover (seat 1/2) |
Thomas Assheton Smith I |
Tory |
Andover (seat 2/2) |
Hon. Newton Fellowes |
Whig |
Anglesey (seat 1/1) |
Sir Arthur Paget |
Whig |
Anstruther Easter Burghs (seat 1/1) |
Alexander Campbell |
|
County Antrim(seat 1/2) |
John Bruce Richard O'Neill |
Tory |
County Antrim (seat 2/2) |
Edmond Alexander MacNaghten |
Tory |
Appleby (seat 1/2) |
Sir Philip Francis |
Whig |
Appleby (seat 2/2) |
John Courtenay |
|
Armagh |
Patrick Duigenan |
Tory |
County Armagh (seat 1/2) |
Hon. Archibald Acheson |
Tory |
County Armagh (seat 2/2) |
Henry Caulfeild |
Whig |
Argyllshire (seat 1/1) |
Lord John Campbell |
|
Arundel (seat 1/2) |
Viscount Andover |
|
Arundel (seat 2/2) |
John Atkins |
|
Ashburton (seat 1/2) |
Walter Palk |
|
Ashburton (seat 2/2) |
Sir Hugh Inglis |
|
Athlone |
William Handcock – resigned
Replaced by Thomas Tyrwhitt Jones 1803 |
|
Aylesbury (seat 1/2) |
James Du Pre |
|
Aylesbury (seat 2/2) |
Robert Bent – election void
Replaced by William Cavendish 1804 |
|
Ayr Burghs (seat 1/1) |
John Campbell II |
|
Ayrshire (seat 1/1) |
William Fullarton – appointed to office
Replaced by Sir Hew Dalrymple-Hamilton 1803 |
|
B
|
Banbury (seat 1/1) |
Dudley Long North |
|
Bandon |
Sir Broderick Chinnery, Bt |
Whig |
Banffshire (seat 1/1) |
Sir William Grant |
|
Barnstaple (seat 1/2) |
William Devaynes |
|
Barnstaple (seat 2/2) |
Captain Sir Edward Pellew resigned
Replaced by Viscount Ebrington 1804 |
|
Bath (seat 1/2) |
Lord John Thynne |
|
Bath (seat 2/2) |
John Palmer |
|
Beaumaris (seat 1/1) |
The Lord Newborough |
|
Bedford (seat 1/2) |
William Lee-Antonie |
Whig |
Bedford (seat 2/2) |
Samuel Whitbread |
Whig |
Bedfordshire (seat 1/2) |
John Osborn |
Tory |
Bedfordshire (seat 2/2) |
Hon. St Andrew St John – ennobled
Replaced by Francis Pym 1806 |
Whig
|
Bedwyn |
See Great Bedwyn |
|
Belfast |
James Edward May |
Tory |
Bere Alston (seat 1/2) |
William Mitford |
|
Bere Alston (seat 2/2) |
Lord Lovaine |
|
Berkshire (seat 1/2) |
George Vansittart |
Tory |
Berkshire (seat 2/2) |
Charles Dundas |
Whig |
Berwickshire (seat 1/1) |
George Baillie |
|
Berwick-upon-Tweed (seat 1/2) |
Thomas Hall – unseated on petition
Replaced by Francis Sitwell 1803 |
|
Berwick-upon-Tweed (seat 2/2) 1803 |
John Fordyce – unseated on petition
Replaced by Alexander Allan 1803 |
|
Beverley (seat 1/2) |
John Wharton |
Whig |
Beverley (seat 2/2) |
Napier Christie Burton |
|
Bewdley (seat 1/1) |
Miles Peter Andrews |
|
Bishops Castle (seat 1/2) |
William Clive |
|
Bishops Castle (seat 2/2) |
John Robinson |
|
Bletchingley (seat 1/2) |
James Milnes – died
Replaced by Nicholas Ridley-Colborne 1805 |
|
Bletchingley (seat 2/2) |
John Benn Walsh |
|
Bodmin (seat 1/2) |
Sir John Morshead, Bt
Replaced by Josias du Pre Porcher 1802 |
|
Bodmin (seat 2/2) |
Charles Shaw-Lefevre – sat for Reading
Replaced by John Sargent 1802 – resigned
Replaced by James Topping 1806 |
|
Boroughbridge (seat 1/2) |
Edward Berkeley Portman |
Whig |
Boroughbridge (seat 2/2) |
Hon. John Scott – died
Replaced by Viscount Castlereagh 1806 |
Tory
Tory |
Bossiney (seat 1/2) |
Hon. James Stuart-Wortley |
Tory |
Bossiney (seat 2/2) |
John Hiley Addington – resigned
Replaced by George Peter Holford 1803 |
Tory
|
Boston (seat 1/2) |
William Alexander Madocks |
|
Boston (seat 2/2) |
Thomas Fydell I – election void
Replaced by Thomas Fydell 2 |
|
Brackley (seat 1/2) |
John William Egerton – ennobled
Replaced by Anthony Henderson 1803 |
Tory
Tory |
Brackley (seat 2/2) |
Samuel Haynes – resigned
Replaced by Robert Haldane Bradshaw 1802 |
Tory |
Bramber (seat 1/2) |
George Manners-Sutton – died
Replaced by Richard Norman 1804 |
|
Bramber (seat 2/2) |
Henry Jodrell |
|
Brecon (seat 1/1) |
Sir Robert Salusbury, Bt |
|
Breconshire (seat 1/1) |
Sir Charles Morgan, Bt |
|
Bridgnorth (seat 1/2) |
Isaac Hawkins Browne |
|
Bridgnorth (seat 2/2) |
John Whitmore |
|
Bridgwater (seat 1/2) |
George Pocock |
|
Bridgwater (seat 2/2) |
Jeffreys Allen appointed to office
Replaced by John Huddleston 1804 |
|
Bridport (seat 1/2) |
George Barclay |
|
Bridport (seat 2/2) |
Sir Evan Nepean, Bt |
|
Bristol (seat 1/2) |
Charles Bragge |
|
Bristol (seat 2/2) |
Evan Baillie |
|
Buckingham (seat 1/2) |
Lord Proby – died
Replaced by Lord Proby 1805 – resigned
Replaced by Earl Percy 1806 |
|
Buckingham (seat 2/2) |
Thomas Grenville |
|
Buckinghamshire (seat 1/2) |
Richard Temple Nugent Grenville, Earl Temple |
|
Buckinghamshire (seat 2/2) |
Marquess of Titchfield |
Tory |
Bury St Edmunds (seat 1/2) |
Lord Charles FitzRoy |
|
Bury St Edmunds (seat 2/2) |
Lord Hervey – ennobled
Replaced by The Lord Templetown 1803 |
|
Buteshire (seat 0/0) |
Alternated with Caithness. No representation in this parliament |
|
C
|
Caernarvon Boroughs (seat 1/1) |
Hon. Edward Paget |
|
Caernarvonshire (seat 1/1) |
Robert Williams |
|
Caithness (seat 1/1) |
John Sinclair |
Whig |
Callington (seat 1/2) |
John Inglett-Fortescue resigned
Replaced by Ambrose St John 1803 |
|
Callington (seat 2/2) |
Paul Orchard |
|
Calne (seat 1/2) |
Joseph Jekyll |
|
Calne (seat 2/2) |
Lord Henry Petty – resigned
Replaced by Osborne Markham 1806 |
Whig |
Cambridge (seat 1/2) |
Edward Finch |
Tory |
Cambridge (seat 2/2) |
Robert Manners |
Tory |
Cambridgeshire (seat 1/2) |
Lord Charles Manners |
|
Cambridgeshire (seat 2/2) |
Charles Philip Yorke |
Tory |
Cambridge University (seat 1/2) |
William Pitt the Younger – died
Replaced by Lord Henry Petty |
Whig |
Cambridge University (seat 2/2) |
Earl of Euston |
Whig |
Camelford (seat 1/2) |
Robert Adair |
Whig |
Camelford (seat 2/2) |
John Fonblanque |
Whig |
Canterbury (seat 1/2) |
John Baker |
Whig |
Canterbury (seat 2/2) |
George Watson |
|
Cardiff Boroughs (seat 1/1) |
Lord William Stuart |
Tory |
Cardigan Boroughs (seat 1/1) |
Hon. John Vaughan |
|
Cardiganshire (seat 1/1) |
Thomas Johnes |
|
Carlisle (seat 1/2) |
Walter Spencer-Stanhope |
Tory |
Carlisle (seat 2/2) |
John Christian Curwen Bt |
Whig |
Carlow (seat 1/1) |
Charles Montagu Ormsby – appointed to office
Replaced by Michael Symes 1806 |
|
County Carlow (seat 1/2) |
David Latouche |
Whig |
County Carlow (seat 2/2) |
Walter Bagenal |
Whig |
Carmarthen (seat 1/1) |
John George Philipps resigned
Replaced by Sir William Paxton 1803 |
|
Carmarthenshire (seat 1/1) |
James Hamlyn Williams |
|
Carrickfergus (seat 1/1) |
Lord Spencer Chichester |
|
Cashel (seat 1/1) |
Rt Hon. William Wickham |
Whig |
Castle Rising (seat 1/2) |
Peter Isaac Thellusson |
|
Castle Rising (seat 2/2) |
Charles Bagot-Chester |
|
County Cavan (seat 1/2) |
Francis Saunderson |
Whig |
County Cavan (seat 2/2) |
Nathaniel Sneyd |
Tory |
Cheshire (seat 1/2) |
William Egerton – died
Replaced by Davies Davenport 1806 |
|
Cheshire (seat 2/2) |
Thomas Cholmondeley |
|
Chester (seat 1/2) |
Viscount Belgrave – ennobled
Replaced by Richard Erle-Drax-Grosvenor 1802 |
|
Chester (seat 2/2) |
Thomas Grosvenor |
|
Chichester (seat 1/2) |
George White-Thomas |
|
Chichester (seat 2/2) |
Thomas Steele |
|
Chippenham (seat 1/2) |
James Dawkins |
|
Chippenham (seat 2/2) |
Charles Brooke – unseated on petition
Replaced by John Maitland 1803 |
|
Chipping Wycombe (seat 1/2) |
Sir Francis Baring, Bt |
|
Chipping Wycombe (seat 2/2) |
Sir John Dashwood-King, Bt |
|
Christchurch (seat 1/2) |
William Sturges Bourne |
Tory |
Christchurch (seat 2/2) |
George Rose |
|
Cirencester (seat 1/2) |
Michael Hicks-Beach |
|
Cirencester (seat 2/2) |
Sir Robert Preston, Bt |
|
Clackmannanshire (seat 0/0) |
Alternated with Kinross-shire. Unrepresented in this Parliament |
|
County Clare (seat 1/2) |
Hon. Francis Nathaniel Burton |
|
County Clare (seat 2/2) |
Sir Edward O'Brien, 4th Baronet |
Whig |
Clitheroe (seat 1/2) |
Hon. John Cust |
Tory |
Clitheroe (seat 2/2) |
Hon. Robert Curzon |
Tory |
Clonmel (seat 1/1) |
Rt Hon. William Bagwell 1801 |
|
Cockermouth (seat 1/2) |
James Graham – resigned
Replaced by Viscount Garlies 1805 |
Tory
Tory |
Cockermouth (seat 2/2) |
Robert Plumer Ward |
Tory |
Colchester (seat 1/2) |
Robert Thornton |
|
Colchester (seat 2/2) |
John Denison |
|
Coleraine |
Walter Jones |
Tory |
Corfe Castle (seat 1/2) |
Nathaniel Bond |
|
Corfe Castle (seat 2/2) |
Henry Bankes |
|
Cork (seat 1/2) |
Hon. Christopher Hely-Hutchinson |
|
Cork (seat 2/2) |
Mountifort Longfield |
Tory |
County Cork (seat 1/2) |
Viscount Boyle |
|
County Cork (seat 2/2) |
Robert Uniacke Fitzgerald |
|
Cornwall (seat 1/2) |
Francis Gregor |
Tory |
Cornwall (seat 2/2) |
Sir William Lemon, Bt |
Whig |
Coventry (seat 1/2) |
Francis William Barlow – died
Replaced by William Mills 1805 |
|
Coventry (seat 2/2) |
Nathaniel Jefferys – election void
Replaced by Peter Moore 1803 |
|
Cricklade (seat 1/2) |
Lord Portchester |
|
Cricklade (seat 2/2) |
Thomas Estcourt |
|
Cromartyshire (seat 1/1) |
Alexander Mackenzie Fraser |
|
Cumberland (seat 1/2) |
Sir Henry Fletcher, Bt |
Whig |
Cumberland (seat 2/2) |
John Lowther |
Tory |
D
|
Dartmouth (seat 1/2) |
Edmund Bastard |
|
Dartmouth (seat 2/2) |
Arthur Howe Holdsworth |
|
Denbigh Boroughs (seat 1/1) |
Hon. Frederick West |
|
Denbighshire (seat 1/1) |
Sir Watkin Williams-Wynn, 5th Baronet |
|
Derby (seat 1/2) |
George Walpole |
|
Derby (seat 2/2) |
Edward Coke |
|
Derbyshire (seat 1/2) |
George Cavendish |
Whig |
Derbyshire (seat 2/2) |
Edward Miller Mundy |
Tory |
Devizes (seat 1/2) |
Joshua Smith |
|
Devizes (seat 2/2) |
Henry Addington – ennobled
Replaced by Thomas Grimston Estcourt 1805 |
Tory
|
Devon (seat 1/2) |
John Pollexfen Bastard |
Tory |
Devon (seat 2/2) |
Sir Lawrence Palk, Bt |
|
County Donegal (seat 1/2) |
Sir James Stewart, Bt |
|
County Donegal (seat 2/2) |
Viscount Sudley |
Tory |
Dorchester (seat 1/2) |
Hon. Cropley Ashley-Cooper |
|
Dorchester (seat 2/2) |
Francis Fane |
|
Dorset (seat 1/2) |
Francis John Browne |
|
Dorset (seat 2/2) |
William Morton Pitt |
|
Dover (seat 1/2) |
John Spencer Smith |
|
Dover (seat 2/2) |
John Trevanion |
|
County Down (seat 1/2) |
Viscount Castlereagh – appointed to office
Replaced by John Meade |
Tory
|
County Down (seat 2/2) |
Francis Savage |
|
Downpatrick (seat 1/1) |
Charles Stewart Hawthorne |
|
Downton (seat 1/2) |
Hon. Edward Bouverie resigned
Replaced by The Lord de Blaquiere 1803 |
Tory |
Downton (seat 2/2) |
Hon. John William Ward resigned
Replaced by Viscount Marsham 1803 |
Tory
Tory |
Drogheda (seat 1/1) |
Edward Hardman |
|
Droitwich (seat 1/2) |
Sir Edward Winnington, Bt – died
Replaced by Thomas Foley 1805 |
Whig
Whig |
Droitwich (seat 2/2) |
Andrew Foley |
Whig |
Dublin (seat 1/2) |
John Claudius Beresford – resigned
Sir Robert Shaw, Bt 1804 |
Tory
Tory |
Dublin (seat 2/2) |
John La Touche |
Whig |
County Dublin (seat 1/2) |
Hans Hamilton |
Tory |
County Dublin (seat 2/2) |
Frederick John Falkiner |
Tory |
Dublin University (seat 1/1) |
Hon. George Knox |
Tory |
Dumfries Burghs (seat 1/1) |
Charles Hope – resigned
Replaced by Viscount Stopford 1803 |
|
Dumfriesshire (seat 1/1) |
Sir Robert Laurie, Bt died
Replaced by Sir William Johnstone Hope 1804 |
|
Dunbartonshire (seat 1/1) |
Sir James Colquhoun, 3rd Bt – resigned
Replaced by Henry Glassford 1806 |
|
Dundalk (seat 1/1) |
Richard Archdall |
Tory |
Dungannon (seat 1/1) |
Hon. George Knox – Sat for Dublin University
Replaced by Sir Charles Hamilton, Bt 1803 |
|
Dungarvan (seat 1/1) |
William Greene |
Whig |
Dunwich (seat 1/2) |
Snowdon Barne |
|
Dunwich (seat 2/2) |
The Lord Huntingfield |
|
Durham (City of) (seat 1/2) |
Richard Wharton – election void
Replaced by Robert Eden Duncombe Shafto 1804 |
Tory
|
Durham (City of) (seat 2/2) |
Ralph John Lambton |
Whig |
Durham (County) (seat 1/2) |
Rowland Burdon |
Tory |
Durham (County) (seat 2/2) |
Ralphe Milbanke |
Whig |
Dysart Burghs (seat 1/1) |
Sir James St Clair-Erskine – ennobled
Replaced by Sir Robert Dallas 1805 |
|
E
|
East Grinstead (seat 1/2) |
Sir Henry Strachey |
|
East Grinstead (seat 2/2) |
Daniel Giles |
|
East Looe (seat 1/2) |
Sir Edward Buller |
Tory |
East Looe (seat 2/2) |
John Buller |
Tory |
East Retford (seat 1/2) |
Lt Colonel Robert Craufurd |
|
East Retford (seat 2/2) |
John Jaffray |
|
Edinburgh (seat 1/1) |
Henry Dundas – ennobled
Replaced by Charles Hope 1803 – appointed to office
Replaced by George Abercromby 1805 |
Tory
Tory
Whig |
Edinburghshire (seat 1/1) |
Robert Saunders Dundas |
Tory |
Elgin Burghs (seat 1/1) |
Francis Ogilvy-Grant |
|
Elginshire (seat 1/1) |
James Brodie |
|
Ennis |
Rt Hon. James Fitzgerald |
Tory |
Enniskillen |
Rt Hon. John Beresford – sat for Waterford
Replaced by William Burroughs 1802 – appointed judge
Replaced by John King 1806 – resigned
Replaced by William Henry Fremantle 1806 |
Tory
Tory
Tory
Tory |
Essex (seat 1/2) |
Colonel John Bullock |
Whig |
Essex (seat 2/2) |
Eliab Harvey |
|
Evesham (seat 1/2) |
Patrick Craufurd Bruce |
|
Evesham (seat 2/2) |
Charles Thellusson |
|
Exeter (seat 1/2) |
Sir Charles Warwick Bampfylde |
Whig |
Exeter (seat 2/2) |
James Buller |
|
Eye (seat 1/2) |
James Cornwallis |
Tory |
Eye (seat 2/2) |
Hon. William Cornwallis |
|
F
|
County Fermanagh (seat 1/2) |
Mervyn Archdall |
Tory |
County Fermanagh (seat 2/2) |
Viscount Cole – ennobled
Replaced by Hon. Lowry Cole 1803 |
Tory
|
Fife (seat 1/1) |
Sir William Erskine, Bt. |
|
Flint Boroughs (seat 1/1) |
Watkin Williams |
|
Flintshire (seat 1/1) |
Sir Thomas Mostyn |
|
Forfarshire (seat 1/1) |
Sir David Carnegie, Bt. – died
Replaced by William Maule 1805 |
|
Fowey (seat 1/2) |
Reginald Pole Carew |
Tory |
Fowey (seat 2/2) |
Edward Golding – sat elsewhere
Replaced by Robert Wigram (senior) 1802 |
Tory
Tory |
G
|
Galway |
Denis Bowes Daly – resigned
Replaced by James Daly 1805 |
|
County Galway (seat 1/2) |
Richard Le Poer Trench – resigned
Replaced by Denis Bowes Daly |
Tory
Whig |
County Galway (seat 2/2) |
Richard Martin |
Ind |
Gatton (seat 1/2) |
Sir Mark Wood, Bt |
|
Gatton (seat 2/2) |
James Dashwood – resigned
Replaced by Philip Dundas 1803 – resigned
Replaced by William Garrow 1805 |
|
Glamorganshire (seat 1/1) |
Thomas Wyndham |
|
Glasgow Burghs (seat 1/1) |
Alexander Houstoun
Replaced by Boyd Alexander 1803 |
|
Gloucester (seat 1/2) |
Henry Thomas Howard
Replaced by Robert Morris 1805 |
Whig |
Gloucester (seat 2/2) |
John Pitt – died
Replaced by Robert Morris 1805 |
Tory
Whig |
Gloucestershire (seat 1/2) |
Marquess of Worcester – ennobled
Replaced by Lord Edward Somerset 1803 |
Tory
Tory |
Gloucestershire (seat 2/2) |
Hon. George Cranfield Berkeley |
Whig |
Grampound (seat 1/2) |
Sir Christopher Hawkins, Bt |
Tory |
Grampound (seat 2/2) |
Benjamin Hobhouse |
|
Grantham (seat 1/2) |
Thomas Thoroton |
|
Grantham (seat 2/2) |
Sir William Earle Welby, Bt |
|
Great Bedwyn (seat 1/2) |
Robert John Buxton |
|
Great Bedwyn (seat 2/2) |
Sir Nathaniel Dance-Holland, Bt |
|
Great Grimsby (seat 1/2) |
Ayscoghe Boucherett – resigned
Replaced by Hon. Charles Anderson-Pelham 1803 |
|
Great Grimsby (seat 2/2) |
Colonel John Henry Loft
Replaced by William Mellish 1803 |
|
Great Marlow (seat 1/2) |
Thomas Williams – died
Replaced by Pascoe Grenfell 1802 |
|
Great Marlow (seat 2/2) |
Owen Williams |
|
Great Yarmouth (seat 1/2) |
Captain Sir Thomas Troubridge |
|
Great Yarmouth (seat 2/2) |
Thomas Jervis |
|
Guildford (seat 1/2) |
Viscount Cranley |
Whig |
Guildford (seat 2/2) |
Chapple Norton |
|
H
|
Haddington Burghs (seat 1/1) |
Hon. Thomas Maitland – appointed to office
Replaced by Sir John Hamilton-Dalrymple, 5th Baronet 1805 – resigned
Replaced by Henry Erskine 1806 |
Whig |
Haddingtonshire (seat 1/1) |
Charles Hope |
|
Hampshire (seat 1/2) |
Sir William Heathcote, Bt |
|
Hampshire (seat 2/2) |
William John Chute |
|
Harwich (seat 1/2) |
Thomas Myers
Replaced by James Adams 1803 |
|
Harwich (seat 2/2) |
John Robinson – died
Replaced by John Hiley Addington 1803 |
|
Haslemere (seat 1/2) |
George Wood |
|
Haslemere (seat 2/2) |
Richard Penn |
|
Hastings (seat 1/2) |
The Lord Glenbervie |
|
Hastings (seat 2/2) |
George William Gunning |
|
Haverfordwest (seat 1/1) |
The 2nd Baron Kensington 1802 |
|
Hedon (seat 1/2) |
George Johnstone |
|
Hedon (seat 2/2) |
Christopher Atkinson |
|
Helston (seat 1/2) |
Viscount Fitzharris – appointed to office
Replaced by Davies Giddy 1804 – resigned
Replaced by Sir John Shelley, Bt 1806 |
Tory |
Helston (seat 2/2) |
John Penn resigned
Replaced by Viscount Primrose 1805 |
|
Hereford (seat 1/2) |
Thomas Powell Symonds |
|
Hereford (seat 2/2) |
John Scudamore jnr – died
Replaced by Richard Philip Scudamore 1805 |
|
Herefordshire (seat 1/2) |
Sir George Cornewall, Bt |
Tory |
Herefordshire (seat 2/2) |
John Cotterell – declared void
Replaced by John Matthews 1803 |
|
Hertford (seat 1/2) |
Hon. Edward Spencer Cowper |
Whig |
Hertford (seat 2/2) |
Nicolson Calvert |
Whig |
Hertfordshire (seat 1/2) |
William Plumer |
|
Hertfordshire (seat 2/2) |
Hon. Peniston Lamb – died
Replaced by William Baker 1805 |
Tory |
Heytesbury (seat 1/2) |
Charles Abbot – sat for Woodstock
Replaced by Dr Charles Moore 1802 |
|
Heytesbury (seat 2/2) |
Viscount Kirkwall |
|
Higham Ferrers (seat 1/1) |
Francis Ferrand Foljambe |
|
Hindon (seat 1/2) |
Thomas Wallace |
|
Hindon (seat 2/2) |
John Pedley |
|
Honiton (seat 1/2) |
Sir John Honywood – died
Replaced by Richard Bateman-Robson 1806 |
|
Honiton (seat 2/2) |
George Shum – died
Replaced by Augustus Cavendish-Bradshaw 1805 |
|
Horsham (seat 1/2) |
Edward Hilliard |
|
Horsham (seat 2/2) |
Patrick Ross – died
Replaced by Viscount FitzHarris 1804 |
|
Huntingdon (seat 1/2) |
William Henry Fellowes |
|
Huntingdon (seat 2/2) |
John Calvert |
|
Huntingdonshire (seat 1/2) |
Viscount Hinchingbrooke |
|
Huntingdonshire (seat 2/2) |
Lord Frederick Montagu |
|
Hythe (seat 1/2) |
Matthew White |
|
Hythe (seat 2/2) |
Thomas Godfrey |
|
I
|
Ilchester (seat 1/2) |
William Hunter – declared void
Replaced by Charles Brooke 1803 |
|
Ilchester (seat 2/2) |
Thomas Plummer – declared void
Replaced by Sir William Manners, Bt 1803 – declared void
Replaced by John Manners 1804 |
Tory
|
Inverness Burghs (seat 1/1) |
Alexander Penrose Cumming-Gordon
Replaced by George Cumming 1803 |
|
Inverness-shire (seat 1/1) |
Charles Grant (senior) |
Pittite/Tory |
Ipswich (seat 1/2) |
Sir Andrew Hamond, Bt |
|
Ipswich (seat 2/2) |
Charles Alexander Crickitt – died
Replaced by William Middleton 1803 |
|
K
|
Kent (seat 1/2) |
Filmer Honywood |
Whig |
Kent (seat 2/2) |
Sir William Geary, Bt |
Tory |
County Kerry (seat 1/2) |
James Crosbie |
Tory |
County Kerry (seat 2/2) |
Rt Hon. Maurice Fitzgerald |
Whig |
County Kildare (seat 1/2) |
Lord Robert Stephen FitzGerald |
Whig |
County Kildare (seat 2/2) |
Robert La Touche |
|
Kilkenny |
Hon. Charles Harward Butler |
Whig |
County Kilkenny (seat 1/2) |
Rt Hon. William Brabazon Ponsonby – ennobled
Replaced by George Ponsonby 1806 |
Whig |
County Kilkenny (seat 2/2) |
Hon. James Wandesford Butler |
Whig |
Kincardineshire (seat 1/1) |
Sir John Wishart-Belsches, Bt |
|
King's County (seat 1/2) |
Sir Lawrence Parsons, Bt |
|
King's County (seat 2/2) |
Thomas Bernard |
|
King's Lynn (seat 1/2) |
Hon. Horatio Walpole |
|
King's Lynn (seat 2/2) |
Sir Martin ffolkes, Bt |
|
Kingston upon Hull (seat 1/2) |
Samuel Thornton |
|
Kingston upon Hull (seat 2/2) |
John Staniforth |
|
Kinross-shire (seat1/1) |
William Douglas Maclean Clephane – appointed to office
Replaced by David Clephane 1803 |
|
Kinsale |
Samuel Campbell Rowley – resigned
Replaced by Henry Martin 1806 |
|
Kirkcudbright Stewartry (seat 1/1) |
Patrick Heron
Replaced by Montgomery Granville John Stewart 1803 |
Whig
Tory |
Knaresborough (seat 1/2) |
James Hare – died
Replaced by William Cavendish 1804 resigned
no return made due to riot 1804
Replaced by Viscount Duncannon 1805 |
Whig
Whig>br>
Whig |
Knaresborough (seat 2/2) |
Lord John Townshend |
Whig |
L
|
Lanarkshire (seat 1/1) |
Lord Archibald Hamilton |
Whig |
Lancashire (seat 1/2) |
Thomas Stanley |
|
Lancashire (seat 2/2) |
John Blackburne |
|
Lancaster (seat 1/2) |
Alexander Hamilton, 10th Duke of Hamilton |
Whig |
Lancaster (seat 2/2) |
John Dent |
|
Launceston (seat 1/2) |
Richard Bennet |
Whig |
Launceston (seat 2/2) |
James Brogden |
Tory |
Leicester (seat 1/2) |
Thomas Babington |
|
Leicester (seat 2/2) |
Samuel Smith |
|
Leicestershire (seat 1/2) |
Sir Edmund Cradock-Hartopp, Bt |
|
Leicestershire (seat 2/2) |
George Anthony Legh Keck |
|
County Leitrim (seat 1/2) |
Viscount Clements – ennobled
Replaced by Henry John Clements 1805 |
Whig
Tory |
County Leitrim (seat 2/2) |
Peter La Touche |
|
Leominster (seat 1/2) |
John Lubbock |
|
Leominster (seat 2/2) |
Charles Kinnaird – ennobled
Replaced by William Lamb 1806 |
Whig |
Lewes (seat 1/2) |
Henry Shelley |
|
Lewes (seat 2/2) |
Lord Francis Osborne |
|
Lichfield (seat 1/2) |
Sir John Wrottesley, Bt |
Whig |
Lichfield (seat 2/2) |
Thomas Anson – ennobled
Replaced by Sir George Anson 1806 |
Whig |
Limerick |
Charles Vereker |
Tory |
County Limerick (seat 1/2) |
Charles Silver Oliver |
|
County Limerick (seat 2/2) |
William Odell |
|
Lincoln (seat 1/2) |
Humphrey Sibthorp |
|
Lincoln (seat 2/2) |
Richard Ellison |
|
Lincolnshire (seat 1/2) |
Sir Gilbert Heathcote, Bt |
|
Lincolnshire (seat 2/2) |
Charles Chaplin |
|
Linlithgow Burghs (seat 1/1) |
William Dickson |
|
Linlithgowshire (seat 1/1) |
Sir Alexander Hope |
|
Lisburn |
Earl of Yarmouth |
Tory |
Liskeard (seat 1/2) |
William Eliot |
Tory |
Liskeard (seat 2/2) |
Hon. Hon. John Eliot double return
Replaced by William Huskisson 1804 |
Tory |
Liverpool (seat 1/2) |
Isaac Gascoyne |
Tory |
Liverpool (seat 2/2) |
Banastre Tarleton |
Tory |
London (City of) (seat 1/4) |
William Curtis |
Tory |
London (City of) (seat 2/4) |
Sir John William Anderson, Bt |
Tory |
London (City of) (seat 3/4) |
Sir Charles Price |
Tory |
London (City of) (seat 4/4) |
Harvey Christian Combe |
Whig |
Londonderry |
Sir George Hill, Bt |
Tory |
County Londonderry (seat 1/2) |
Hon. Charles William Stewart |
Tory |
County Londonderry (seat 2/2) |
Lord George Thomas Beresford |
Tory |
County Longford (seat 1/2) |
Sir Thomas Fetherston, Bt |
|
County Longford (seat 2/2) |
Hon. Thomas Gleadowe-Newcomen |
|
Lostwithiel (seat 1/2) |
Hans Sloane |
|
Lostwithiel (seat 2/2) |
William Dickinson |
|
County Louth (seat 1/2) |
John Foster |
|
County Louth (seat 2/2) |
William Charles Fortescue |
|
Ludgershall (seat 1/2) |
Earl of Dalkieth – resigned
Replaced by Magens Dorrien-Magens 1804 |
Tory
Tory |
Ludgershall (seat 2/2) |
Thomas Everett |
Tory |
Ludlow (seat 1/2) |
Richard Payne Knight |
|
Ludlow (seat 2/2) |
Robert Clive |
|
Lyme Regis (seat 1/2) |
Henry Fane |
Tory |
Lyme Regis (seat 2/2) |
Thomas Fane – resigned
Replaced by Lord Burghersh 1806 |
Tory |
Lymington (seat 1/2) |
William Manning |
|
Lymington (seat 2/2) |
Harry Burrard – resigned
Replaced by John Kingston 1802 |
|
M
|
Maidstone (seat 1/2) |
Sir Matthew Bloxham |
|
Maidstone (seat 2/2) |
John Hodsdon Durand |
|
Maldon (seat 1/2) |
Joseph Holden Strutt |
|
Maldon (seat 2/2) |
Charles Callis Western |
|
Mallow |
Denham Jephson |
Whig |
Malmesbury (seat 1/2) |
Claude Scott |
|
Malmesbury (seat 2/2) |
Samuel Scott, Bt |
|
Malton (seat 1/2) |
Charles Lawrence Dundas resigned
Replaced by Henry Grattan 1805 |
Whig
Whig |
Malton (seat 2/2) |
Bryan Cooke |
Whig |
Marlborough (seat 1/2) |
Charles Bruce, Lord Bruce |
|
Marlborough (seat 2/2) |
James Henry Leigh |
|
County Mayo (seat 1/2) |
Rt Hon. Denis Browne |
|
County Mayo (seat 2/2) |
Henry Dillon-Lee |
|
County Meath (seat 1/2) |
Thomas Cherburgh Bligh |
|
County Meath (seat 2/2) |
Sir Marcus Somerville, Bt |
|
Merionethshire (seat 1/1) |
Sir Robert Williames Vaughan |
Tory |
Middlesex (seat 1/2) |
George Byng |
Tory |
Middlesex (seat 2/2) |
Sir Francis Burdett, Bt – void
Replaced by George Boulton Mainwaring 1804 – void
Replaced by Sir Francis Burdett, Bt 1805 – void
Replaced by George Boulton Mainwaring 1806 |
Whig
Tory
Whig
Tory |
Midhurst (seat 1/2) |
George Smith |
|
Midhurst (seat 2/2) |
Samuel Smith – sat for Leicester
Replaced by Edmund Turnor |
|
Milborne Port (seat 1/2) |
Henry Paget, Lord Paget – resigned
Replaced by Captain Charles Paget 1804 |
|
Milborne Port (seat 2/2) |
Hugh Leycester |
|
Minehead (seat 1/2) |
John Patteson |
Tory |
Minehead (seat 2/2) |
John Fownes Luttrell |
Tory |
Mitchell (seat 1/2) |
Robert Dallas – appointed to office
Replaced by Earl of Dalkeith 1805 |
Tory
|
Mitchell (seat 2/2) |
Robert Sharpe Ainslie |
|
County Monaghan (seat 1/2) |
Richard Dawson |
|
County Monaghan (seat 2/2) |
Charles Powell Leslie II, |
|
Monmouth Boroughs (seat 1/1) |
Lord Charles Somerset |
|
Monmouthshire (seat 1/2) |
Charles Morgan (formerly Gould) |
|
Monmouthshire (seat 2/2) |
James Rooke – died
Replaced by Capt Lord Arthur John Henry Somerset 1805 |
|
Montgomery (seat 1/1) |
Whitshed Keene |
|
Montgomeryshire (seat 1/1) |
Charles Williams-Wynn |
Tory |
Morpeth (seat 1/2) |
William Ord |
Whig |
Morpeth (seat 2/2) |
Viscount Morpeth |
|
N
|
Nairnshire (seat 0/0) |
Not represented |
|
Newark (seat 1/2) |
Thomas Manners-Sutton – appointed to office
Replaced by Henry Willoughby 1805 |
Tory
Tory |
Newark (seat 2/2) |
Charles Morice Pole |
|
Newcastle-under-Lyme (seat 1/2) |
Sir Robert Lawley |
|
Newcastle-under-Lyme (seat 2/2) |
Edward Bootle-Wilbraham |
|
Newcastle-upon-Tyne (seat 1/2) |
Charles John Brandling |
Tory |
Newcastle-upon-Tyne (seat 2/2) |
Sir Matthew White Ridley, 2nd Baronet |
Whig |
Newport (Cornwall) (seat 1/2) |
William Northey |
Tory |
Newport (Cornwall) (seat 2/2) |
Joseph Richardson – died
Replaced by Edward Morris 1803 |
Whig |
Newport (Isle of Wight) (seat 1/2) |
John Blackburn |
|
Newport (Isle of Wight) (seat 2/2) |
Richard Gervas Ker |
|
Newry |
Rt Hon. Isaac Corry |
Whig |
New Radnor Boroughs (seat 1/1) |
Richard Price |
Tory |
New Romney (seat 1/2) |
Manasseh Lopes |
|
New Romney (seat 2/2) |
John Willett Willett |
|
New Ross |
Charles Tottenham (I) – resigned
Replaced by Ponsonby Tottenham 1805 |
|
New Shoreham (seat 1/2) |
Sir Cecil Bisshopp, Bt |
|
New Shoreham (seat 2/2) |
Timothy Shelley |
|
Newton (Lancashire) (seat 1/2) |
Peter Patten |
|
Newton (Lancashire) (seat 2/2) |
Thomas Brooke |
|
Newtown (Isle of Wight) (seat 1/2) |
Sir Robert Barclay |
Whig |
Newtown (Isle of Wight) (seat 2/2) |
Charles Chapman – resigned
Replaced by James Paull 1803 |
Whig
Whig |
New Windsor (seat 1/2) |
Hon. Robert Fulke Greville |
Tory |
New Windsor (seat 2/2) |
John Williams election void
Arthur Vansittart 1804 |
Tory
Tory |
New Woodstock (seat 1/2) |
Sir Henry Dashwood, Bt |
|
New Woodstock (seat 2/2) |
Charles Abbot |
Speaker |
Norfolk (seat 1/2) |
Thomas Coke |
Whig |
Norfolk (seat 2/2) |
Jacob Astley |
|
Northallerton (seat 1/2) |
Hon. Edward Lascelles |
Tory |
Northallerton (seat 2/2) |
Henry Peirse |
Whig |
Northampton (seat 1/2) |
Hon. Spencer Perceval |
|
Northampton (seat 2/2) |
Hon. Edward Bouverie |
|
Northamptonshire (seat 1/2) |
Francis Dickins |
|
Northamptonshire (seat 2/2) |
William Ralph Cartwright |
|
Northumberland (seat 1/2) |
Charles Grey |
|
Northumberland (seat 2/2) |
Thomas Richard Beaumont |
|
Norwich (seat 1/2) |
Robert Fellowes |
|
Norwich (seat 2/2) |
William Smith |
Radical |
Nottingham (seat 1/2) |
Joseph Birch – unseated on petition
Replaced by Daniel Parker Coke 1803 |
|
Nottingham (seat 2/2) |
Sir John Borlase Warren, Bt |
|
Nottinghamshire (seat 1/2) |
Lord William Bentinck – appointed to office
Replaced by Anthony Hardolph Eyre 1803 |
Whig
|
Nottinghamshire (seat 2/2) |
Hon. Charles Pierrepont |
|
O
|
Okehampton (seat 1/2) |
Henry Holland, junior |
Whig |
Okehampton (seat 2/2) |
James Charles Stuart Strange – resigned
Replaced by Viscount Althorp 1804 |
Whig
Whig |
Old Sarum (seat 1/2) |
Nicholas Vansittart |
Tory |
Old Sarum (seat 2/2) |
Henry Alexander |
Tory |
Orford (seat 1/2) |
Lord Robert Seymour |
Tory |
Orford (seat 2/2) |
James Trail |
Tory |
Orkney and Shetland (seat 1/1) |
Robert Honyman |
|
Oxford (seat 1/2) |
Francis Burton |
|
Oxford (seat 2/2) |
John Atkyns-Wright |
|
Oxfordshire (seat 1/2) |
Lord Francis Spencer |
Whig |
Oxfordshire (seat 2/2) |
John Fane |
Tory |
Oxford University (seat 1/2) |
Sir William Scott |
Tory |
Oxford University (seat 2/2) |
Sir William Dolben, Bt |
Tory |
P
|
Peeblesshire (seat 1/1) |
James Montgomery |
|
Pembroke Boroughs (seat 1/1) |
Hugh Barlow |
Whig |
Pembrokeshire (seat 1/1) |
Richard Philipps, 1st Baron Milford |
|
Penryn (seat 1/2) |
Sir Stephen Lushington, Bt |
Tory |
Penryn (seat 2/2) |
Sir John Nicholl |
Tory |
Perth Burghs (seat 1/1) |
David Scott – died
Replaced by Sir David Wedderburn, Bt 1805 |
Tory |
Perthshire (seat 1/1) |
Thomas Graham |
|
Peterborough (seat 1/2) |
French Laurence |
Whig |
Peterborough (seat 2/2) |
William Elliot |
Whig |
Petersfield (seat 1/2) |
Hylton Jolliffe |
|
Petersfield (seat 2/2) |
Sir John Sinclair, 1st Baronet
Replaced by William Draper Best 1802 |
|
Plymouth (seat 1/2) |
Philip Langmead – resigned
Replaced by Thomas Tyrwhitt 1806 |
|
Plymouth (seat 2/2) |
William Elford |
|
Plympton Erle (seat 1/2) |
Edward Golding |
|
Plympton Erle (seat 2/2) |
Philip Metcalfe |
|
Pontefract (seat 1/2) |
Richard Benyon |
|
Pontefract (seat 2/2) |
John Smyth |
|
Poole (seat 1/2) |
George Garland |
|
Poole (seat 2/2) |
John Jeffery |
|
Portarlington |
Henry Brook Parnell – resigned
Replaced by Thomas Tyrwhitt 1802 – resigned
Replaced by John Langston 1806 |
Whig
|
Portsmouth (seat 1/2) |
John Markham |
Whig |
Portsmouth (seat 2/2) |
Hon. Thomas Erskine appointed to office
Replaced by Hon. David Erskine 1806 |
Whig
|
Preston (seat 1/2) |
Lord Stanley |
Whig |
Preston (seat 2/2) |
John Horrocks died
Replaced by Samuel Horrocks |
Tory
Tory |
Q
|
Queenborough (seat 1/2) |
John Prinsep |
Whig |
Queenborough (seat 2/2) |
George Peter Moore – resigned
Replaced by Sir Samuel Romilly 1806 |
Whig
Whig |
Queen's County (seat 1/2) |
by Hon. William Wellesley-Pole |
|
Queen's County (seat 2/2) |
Sir Eyre Coote – appointed to office
Replaced by Henry Brooke Parnell 1806 |
Whig |
R
|
Radnorshire (seat 1/1) |
Walter Wilkins |
Whig |
Reading (seat 1/2) |
Charles Shaw-Lefevre |
|
Reading (seat 2/2) |
Francis Annesley |
|
Reigate (seat 1/2) |
Hon. John Somers Cocks – ennobled
Replaced by Philip James Cocks 1806 |
|
Reigate (seat 2/2) |
Joseph Sydney Yorke |
Tory |
Renfrewshire (seat 1/1) |
Boyd Alexander |
|
Richmond (Yorkshire) (seat 1/2) |
Arthur Shakespeare |
Whig |
Richmond (Yorkshire) (seat 2/2) |
George Heneage Lawrence Dundas – resigned
Replaced by Charles Lawrence Dundas 1806 |
Whig |
Ripon (seat 1/2) |
Sir James Graham, Bt |
Tory |
Ripon (seat 2/2) |
John Heathcote |
Tory |
Rochester (seat 1/2) |
Captain Sir Sidney Smith |
|
Rochester (seat 2/2) |
James Hulkes |
|
County Roscommon (seat 1/2) |
Arthur French |
Whig |
County Roscommon (seat 2/2) |
Edward King |
Whig |
Ross-shire (seat 1/1) |
Sir Charles Lockhart-Ross, Bt. |
|
Roxburghshire (seat 1/1) |
Sir George Douglas |
|
Rutland (seat 1/2) |
Gerard Noel Edwardes |
Whig |
Rutland (seat 2/2) |
The Lord Carbery – died
Replaced by The Lord Henniker 1805 |
|
Rye (seat 1/2) |
Thomas Davis Lamb – resigned
Replaced by Major General the Hon. Sir Arthur Wellesley |
Tory
Tory |
Rye (seat 2/2) |
Hon. Robert Banks Jenkinson ennobled
Replaced by Sir Charles Talbot 1803 |
Tory
|
S
|
St Albans (seat 1/2) |
William Stephen Poyntz |
Whig |
St Albans (seat 2/2) |
Hon. James Grimston |
Tory |
St Germans (seat 1/2) |
Lord Binning |
Tory |
St Germans (seat 2/2) |
James Langham |
|
St Ives (seat 1/2) |
William Praed |
|
St Ives (seat 2/2) |
Jonathan Raine |
|
St Mawes (seat 1/2) |
Sir William Young, Bt |
Tory |
St Mawes (seat 2/2) |
William Windham |
Tory |
Salisbury (seat 1/2) |
Viscount Folkestone |
|
Salisbury (seat 2/2) |
William Hussey |
|
Saltash (seat 1/2) |
Matthew Russell |
|
Saltash (seat 2/2) |
Robert Deverell |
|
Sandwich (seat 1/2) |
Sir Philip Stephens, Bt |
|
Sandwich (seat 2/2) |
Sir Horatio Mann, Bt |
|
Scarborough (seat 1/2) |
Lord Robert Manners |
Tory |
Scarborough (seat 2/2) |
Hon. Edmund Phipps |
Tory |
Seaford (seat 1/2) |
Charles Rose Ellis |
Tory |
Seaford (seat 2/2) |
Richard Joseph Sullivan – died
Replaced by John Leach 1806 |
Tory |
Selkirkshire (seat 1/1) |
John Rutherford |
|
Shaftesbury (seat 1/2) |
Edward Loveden Loveden |
Whig |
Shaftesbury (seat 2/2) |
Robert Hurst |
|
Shrewsbury (seat 1/2) |
Sir William Pulteney, Bt – died
Replaced by John Hill 1805 |
Whig
Tory |
Shrewsbury (seat 2/2) |
Hon. William Hill |
Tory |
Shropshire (seat 1/2) |
John Kynaston (later Powell) |
|
Shropshire (seat 2/2) |
Sir Richard Hill, Bt |
|
Sligo |
Owen Wynne – resigned
Replaced by Col. George Canning 1806 |
Tory
Tory |
County Sligo (seat 1/2) |
Joshua Edward Cooper |
Tory |
County Sligo (seat 2/2) |
Charles O'Hara |
Tory |
Somerset (seat 1/2) |
William Dickinson – died
Replaced by Thomas Lethbridge |
Tory
Tory |
Somerset (seat 2/2) |
William Gore-Langton |
Whig |
Southampton (seat 1/2) |
George Henry Rose |
|
Southampton (seat 2/2) |
James Amyatt |
|
Southwark (seat 1/2) |
Henry Thornton |
Independent |
Southwark (seat 2/2) |
George Tierney |
Whig |
Stafford (seat 1/2) |
Edward Monckton |
Tory |
Stafford (seat 2/2) |
Richard Brinsley Sheridan |
Whig |
Staffordshire (seat 1/2) |
Sir Edward Littleton, Bt |
Whig |
Staffordshire (seat 2/2) |
Lord Granville Leveson-Gower |
Whig |
Stamford (seat 1/2) |
Albemarle Bertie |
Tory |
Stamford (seat 2/2) |
John Leland |
Tory |
Steyning (seat 1/2) |
James Lloyd – resigned
Replaced by Sir Arthur Leary Piggott 1806 |
Whig
Whig |
Steyning (seat 2/2) |
Robert Hurst – sat for Shaftesbury
Replaced by Lord Ossulston 1803 |
Whig
Whig |
Stirling Burghs (seat 1/1) |
Alexander Forrester Inglis Cochrane |
|
Stirlingshire (seat 1/1) |
Charles Elphinstone Fleeming |
|
Stockbridge (seat 1/2) |
Joseph Foster Barham |
Whig |
Stockbridge (seat 2/2) |
George Porter |
Whig |
Sudbury (seat 1/2) |
Sir John Coxe Hippisley |
|
Sudbury (seat 2/2) |
John Pytches |
|
Suffolk (seat 1/2) |
Sir Charles Bunbury, Bt |
|
Suffolk (seat 2/2) |
Charles Cornwallis, Viscount Brome – ennobled
Replaced by Thomas Gooch 1806 |
|
Surrey (seat 1/2) |
Lord William Russell |
Whig |
Surrey (seat 2/2) |
Sir John Frederick, Bt |
Tory |
Sussex (seat 1/2) |
John Fuller |
|
Sussex (seat 2/2) |
Charles Lennox |
|
Sutherland (seat 1/1) |
William Dundas |
Tory |
T
|
Tain Burghs (seat 1/1) |
John Villiers – resigned
James MacDonald |
|
Tamworth (seat 1/2) |
William Loftus |
|
Tamworth (seat 2/2) |
Sir Robert Peel |
Tory |
Taunton (seat 1/2) |
William Morland |
|
Taunton (seat 2/2) |
John Hammet |
|
Tavistock (seat 1/2) |
Lord Robert Spencer |
Whig |
Tavistock (seat 2/2) |
Hon. Richard FitzPatrick |
Whig |
Tewkesbury (seat 1/2) |
James Martin |
Whig |
Tewkesbury (seat 2/2) |
Christopher Bethell Codrington |
Tory |
Thetford (seat 1/2) |
John Harrison |
|
Thetford (seat 2/2) |
Thomas Creevey |
|
Thirsk (seat 1/2) |
William Frankland |
|
Thirsk (seat 2/2) |
Sir Gregory Page-Turner, Bt – died
Replaced by Hon. Richard Griffin 1805 |
|
County Tipperary (seat 1/2) |
Viscount Mathew |
|
County Tipperary (seat 2/2) |
John Bagwell (1751-1816) |
|
Tiverton (seat 1/2) |
Hon. Dudley Ryder ennobled
Replaced by William Fitzhugh1803 |
Tory
Tory |
Tiverton (seat 2/2) |
Hon. Richard Ryder |
Tory |
Totnes (seat 1/2) |
John Berkeley Burland died
Vicary Gibbs 1804 |
|
Totnes (seat 2/2) |
William Adams |
|
Tralee |
Rt Hon. George Canning |
Tory |
Tregony (seat 1/2) |
Marquess of Blandford – appointed to office
Replaced by George Woodford Thellusson 1804 |
Tory
Tory |
Tregony (seat 2/2) |
Charles Cockerell |
|
Truro (seat 1/2) |
Captain Edward Leveson-Gower |
Tory |
Truro (seat 2/2) |
John Lemon |
Whig |
County Tyrone (seat 1/2) |
Rt Hon. John Stewart |
Tory |
County Tyrone (seat 2/2) |
James Stewart |
|
W
|
Wallingford (seat 1/2) |
William Hughes |
Whig |
Wallingford (seat 2/2) |
Sir Francis Sykes, Bt – died
Replaced by George Galway Mills 1804 |
Tory
Tory |
Wareham (seat 1/2) |
John Calcraft |
Whig |
Wareham (seat 2/2) |
Andrew Strahan |
|
Warwick (seat 1/2) |
Charles Mills |
|
Warwick (seat 2/2) |
Lord Brooke |
|
Warwickshire (seat 1/2) |
Dugdale Stratford Dugdale |
|
Warwickshire (seat 2/2) |
Sir George Augustus William Shuckburgh-Evelyn, Bt died
Replaced by Charles Mordaunt 1804 |
|
Waterford |
William Congreve Alcock – unseated on petition
Replaced by Sir John Newport, Bt. 1803 |
Tory
Whig |
County Waterford (seat 1/2) |
Rt Hon. John Beresford – died
Replaced by John Claudius Beresford 1806 |
Tory
|
County Waterford (seat 2/2) |
Edward Lee |
Whig |
Wells (seat 1/2) |
Charles William Taylor |
Whig |
Wells (seat 2/2) |
Clement Tudway |
|
Wendover (seat 1/2) |
Charles Long |
Tory |
Wendover (seat 2/2) |
John Smith |
Tory |
Wenlock (seat 1/2) |
John Simpson |
|
Wenlock (seat 2/2) |
Cecil Forester |
|
Weobley (seat 1/2) |
Lord George Thynne |
|
Weobley (seat 2/2) |
Robert Steele |
|
Westbury (seat 1/2) |
William Baldwin |
|
Westbury (seat 2/2) |
Charles Smith |
|
County Westmeath (seat 1/2) |
William Smyth |
|
County Westmeath |
Gustavus Hume-Rochfort |
|
West Looe (seat 1/2) |
James Buller resigned
Replaced by Ralph Allen Daniell 1805 |
|
West Looe (seat 2/2) |
Thomas Smith – resigned
Replaced by Quintin Dick 1803 |
|
Westminster (seat 1/2) |
Hon. Charles James Fox – died
Replaced by Earl Percy 1806 |
Foxite Whig
|
Westminster (seat 2/2) |
Sir Alan Gardner, Bt |
Tory |
Westmorland (seat 1/2) |
James Lowther |
Tory |
Westmorland (seat 2/2) |
Sir Michael le Fleming, Bt – died
Replaced by The Lord Muncaster 1806 |
Tory
Tory |
Wexford |
Richard Nevill |
Tory |
County Wexford (seat 1/2) |
Viscount Loftus ennobled
Replaced by Caesar Colclough 1806 |
Tory |
County Wexford (seat 2/2) |
Abel Ram |
Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 1/4) |
Sir James Pulteney, Bt (formerly Murray) |
Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 2/4) |
William Garthshore – died
Replaced by Richard Augustus Tucker Steward 1806 |
Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 3/4) |
Charles Adams |
Tory |
Weymouth and Melcombe Regis (seat 4/4) |
Gabriel Tucker Steward |
Tory |
Whitchurch (seat 1/2) |
Hon. William Augustus Townshend |
|
Whitchurch (seat 2/2) |
William Brodrick |
|
County Wicklow (seat 1/2) |
William Hoare Hume |
Whig |
County Wicklow (seat 2/2) |
George Ponsonby – appointed to office
Replaced by William Tighe |
Whig |
Wigan (seat 1/2) |
John Hodson |
Tory |
Wigan (seat 2/2) |
Sir Robert Leigh |
Tory |
Wigtown Burghs (seat 1/1) |
John Spalding resigned
Replaced by William Stewart 1803 – resigned
Replaced by James Graham 1805 |
|
Wigtownshire (seat 1/1) |
Andrew McDouall – resigned
Replaced by William Maxwell 1805 |
|
Wilton (seat 1/2) |
John Spencer – appointed to office
Replaced by Ralph Sheldon 1804 |
|
Wilton (seat 2/2) |
Viscount FitzWilliam – resigned
Replaced by Charles Herbert 1806 |
|
Wiltshire (seat 1/2) |
Henry Penruddocke Wyndham |
Whig |
Wiltshire (seat 2/2) |
Ambrose Goddard |
|
Winchelsea (seat 1/2) |
Robert Ladbroke |
Whig |
Winchelsea (seat 2/2) |
William Moffat |
Whig |
Winchester (seat 1/2) |
Sir Henry St John-Mildmay, Bt |
|
Winchester (seat 2/2) |
Richard Grace Gamon |
|
Wootton Bassett (seat 1/2) |
General the Hon. Henry St John – resigned
Replaced by Peter William Baker 1802 |
Tory |
Wootton Bassett (seat 2/2) |
Robert Williams |
|
Worcester (seat 1/2) |
Joseph Scott |
Whig |
Worcester (seat 2/2) |
Abraham Robarts |
Whig |
Worcestershire (seat 1/2) |
Edward Foley – died
Replaced by John Ward 1803 |
Tory |
Worcestershire (seat 2/2) |
William Lygon – ennobled
Replaced by William Lygon 1806 |
|
Y
|
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 1/2) |
Jervoise Clarke Jervoise |
Whig |
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 2/2) |
James Patrick Murray – resigned
Replaced by Colonel Charles Macdonnell 1803 – died
Replaced by Henry Swann 1803 – resigned
Replaced by John Delgarno 1804 – resigned
Replaced by Captain Sir Home Riggs Popham 1804 – resigned
Replaced by David Scott 1806 |
|
York (seat 1/2) |
Sir William Mordaunt Milner, Bt. |
Whig |
York (seat 2/2) |
Lawrence Dundas |
Whig |
Yorkshire (seat 1/2) |
Hon. Henry Lascelles |
Tory |
Yorkshire (seat 2/2) |
William Wilberforce |
Tory |
Youghal |
Sir John Keane, Bt |
Tory |