Athletics at the 2010 Asian Games – Women's 100 metres hurdles
From Infogalactic: the planetary knowledge core
Women's 100 metres hurdles at the 2010 Asian Games |
||||||||||
Venue | Aoti Main Stadium | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dates | November 24, 2010 | –November 25, 2010|||||||||
Competitors | 10 from 7 nations | |||||||||
Medalists | ||||||||||
|
||||||||||
← 2006 | 2014 → |
Athletics at the 2010 Asian Games |
||||
---|---|---|---|---|
Track events | ||||
100 m | men | women | ||
200 m | men | women | ||
400 m | men | women | ||
800 m | men | women | ||
1500 m | men | women | ||
5000 m | men | women | ||
10000 m | men | women | ||
100 m hurdles | women | |||
110 m hurdles | men | |||
400 m hurdles | men | women | ||
3000 m s'chase | men | women | ||
4×100 m relay | men | women | ||
4×400 m relay | men | women | ||
Road events | ||||
Marathon | men | women | ||
20 km walk | men | women | ||
50 km walk | men | |||
Field events | ||||
High jump | men | women | ||
Pole vault | men | women | ||
Long jump | men | women | ||
Triple jump | men | women | ||
Shot put | men | women | ||
Discus throw | men | women | ||
Hammer throw | men | women | ||
Javelin throw | men | women | ||
Combined events | ||||
Heptathlon | women | |||
Decathlon | men |
<templatestyles src="Module:Hatnote/styles.css"></templatestyles>
The women's 100 metres hurdles event at the 2010 Asian Games was held at the Aoti Main Stadium, Guangzhou, China on 24–25 November.
Contents
Schedule
All times are China Standard Time (UTC+08:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Wednesday, 24 November 2010 | 17:10 | Round 1 |
Thursday, 25 November 2010 | 17:05 | Final |
Records
Prior to this competition, the existing world and Asian records were as follows.
World Record | Yordanka Donkova (BUL) | 12.21 | Stara Zagora, Bulgaria | 20 August 1988 |
Asian Record | Olga Shishigina (KAZ) | 12.44 | Lucerne, Switzerland | 27 June 1995 |
Games Record | Olga Shishigina (KAZ) | 12.63 | Bangkok, Thailand | 19 December 1998 |
Results
- Legend
- DNS — Did not start
Round 1
- Qualification: First 3 in each heat (Q) and the next 2 fastest (q) advance to the final.
Heat 1
- Wind: +0.9 m/s
Rank | Athlete | Time | Notes |
---|---|---|---|
1 | Sun Yawei (CHN) | 13.15 | Q |
2 | Natalya Ivoninskaya (KAZ) | 13.22 | Q |
3 | Lee Yeon-kyung (KOR) | 13.22 | Q |
4 | Wallapa Punsoongneun (THA) | 13.38 | q |
5 | Rena Joshita (JPN) | 13.43 | q |
Heat 2
- Wind: +1.3 m/s
Rank | Athlete | Time | Notes |
---|---|---|---|
1 | Asuka Terada (JPN) | 13.17 | Q |
2 | Dedeh Erawati (INA) | 13.20 | Q |
3 | Anastassiya Soprunova (KAZ) | 13.22 | Q |
4 | Jung Hye-lim (KOR) | 13.57 | |
— | Fatmata Fofanah (BRN) | DNS |
Final
- Wind: 0.0 m/s
Rank | Athlete | Time | Notes |
---|---|---|---|
Lee Yeon-kyung (KOR) | 13.23 | ||
Natalya Ivoninskaya (KAZ) | 13.24 | ||
Sun Yawei (CHN) | 13.27 | ||
4 | Anastassiya Soprunova (KAZ) | 13.28 | |
5 | Asuka Terada (JPN) | 13.29 | |
6 | Dedeh Erawati (INA) | 13.42 | |
7 | Wallapa Punsoongneun (THA) | 13.59 | |
— | Rena Joshita (JPN) | DNS |